آرشیو مطالبکتابخانه شخصیمتفرقهمسیحت و یهود

کتاب إنجیل لُوقا

(کتاب مقدّس، عهد جدید)

نام کتاب : إنجیل لُوقا
موضوع : بشارت‌ها و اندزهای پیامبر عظیم الشأن عیسی مسیح (ع)
گردآوری و تنظیم : صادق شکاری
نوع فایلpdf word
زبان : دوزبانه، فارسی و عربی
مشخصات : 1.62 MB رنکی A4
تعداد صفحات : 102
تاریخ نوشتار : رجب ۱۴۴۱ ه.ق
منابع : mandaeannetwork.com + st-takla.org + jw.org

معرفی کتاب

«إنجیل» به معناى «بشارت» یا «عهد جدید» نام کتابى است که بر حضرت عیسى (ع) نازل شد. اما اصل این کتاب اکنون در بین ما موجود نیست و آنچه هست فقط آموزه‌ها و تاریخچه‌ای از دعوت آن پیامبر عظیم‌الشأن است. قابل توجّه اینکه آنچه امروز به نام «انجیل» معروف است، کتاب‌هاى زیادى است که از آنها به «اناجیل» تعبیر مى‌شود، و معروف از میان آنها انجیل‌هاى چهارگانه «لُوقا»، «مَرقُس»، «مَتى» و «یوحنا» است. مسیحیان اعتقاد دارند که این چهار انجیل به وسیله این چهار تن از حواریون، یا شاگردان آنها نگاشته شده‌اند، و تاریخچه تألیف آنها به حداقل 38 سال تا حدود یک قرن بعد از عیسی (ع) مى‌رسد.

با وجود این از جمله دلایلی که معزی، سید احمدالحسن (ع) وصی و فرستاده امام مهدی (ع)، عیسی، ایلیا و خضر (علیهم‌السلام)، آنرا سبب اتمام حجت جهت ایمان آوردن به خویش بر می‌شمارد بشارت‌ها و انذارهای است که در کتاب إنجیل موجود نگاشته شده است، ایشان (ع) می‌فرمایند:
«ولن أشكوكم إلى الله بل سيشكوكم جدي رسول الله (ص) لأنه وصی بي وذكر اسمي ونسبي وصفتي وسيشكوكم آبائي الأئمة (ع) لأنهم ذكروني باسمي ونسبي وصفتي ومسكني، وستشكوكم دماء الحسين التي سالت في كربلاء لله ولأجل أبي (ع) ولأجلي. وسيشكوكم اشعيا وارميا ودانيال وعيسی ويوحنا البربري لأنهم بينوا أمري لأهل الأرض قبل سنين طويلة، وستشكوكم التوراة والإنجيل والقرآن التي ذكرتُ فيها، كل هذا وتخذلونني. أريد حياتكم وأريد نجاتكم فأعينوني علی أنفسكم‏»؛ (و از شما نزد خداوند شکایت نمی‌کنم، بلکه شکایت شما را رسول خدا (ص) خواهد کرد، زیرا که او به من وصیت نمود و نام و نسب و صفاتم را ذکر کرد. و شکایت شما را پدرانم أئمه b خواهند کرد، زیرا که آنها اسم و نسب و صفات و مسکنم را، ذکر نمودند. و خون حسین که در کربلا برای خدا و به خاطر پدرم (ع) و خودم بر زمین جاری شد از شما شکایت خواهد کرد. و اشعیا و إرمیا و دانیال و عیسی و یوحنای بربری از شما شکایت خواهند کرد، زیرا که آنها امر مرا از سال‌های طولانی پیش برای مردمِ زمین روشن ساختند. و تورات و إنجیل و قرآن که در آن ذکر شده‌ام از شما شکایت خواهند کرد؛ با وجود این همه دلایل باز مرا إنکار می‌کنید و مرا یاری نمی‌دهید؟! زندگی و نجات شما را خواستارم پس در ساختن خودتان مرا یاری دهید).[1]

از اینرو بر آن شدم تا أناجیل چهارگانه مسیحیان را گردآوری کنم و آن را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم، تا اینکه وحی الهی باری دیگر زنده گردد، وگوشه‌ای از حقانیت سید احمدالحسن (ع) نمایان شود؛ همچنین دعوت عیسی (ع) دارای ظرایف و خصوصیت‌های است که به منتظران کمک میکند تا با شرایط دوران ظهور آشنا گردند؛[2] ولکن پیش از آغاز کتاب بیان چند نکته لازم است:

1- إنجیل پیشرو نوشته لوقا (مرگ: م. ۸۴) از مسیحیان نخستین و نویسنده کتاب اعمال رسولان، است.[3]

2- این کتاب ترجمۀ هزارۀ نو است، که از وب‌سایت رسمی شاهدان یَهُوَه jw.org گرفته شده است؛ لکن در مواردی اندک گردآورنده اقدام به تصحیح بعضی از واژه‌هایی کرده که بخاطر جهالت‌ها یا پیشداوری‌های معتقدین به این کتاب‌ها بد و یا نابجا ترجمه شده است، این تصحیح نیز با انطباق آن با نسخه عربی بدست آمده است.

3- متون عربی بجهت استفاده برادران عرب زبان و برای بالا بردن کیفیت مطالب آورده می‌شود این متون اِعراب گذاری شده و از سایت‌های: mandaeannetwork.com و st-takla.org تهیه شده‌اند.

4- برای دریافت سایر کُتب انبیاء پیشین که در کلام سید احمدالحسن (ع) ذکر شد می‌توانید به آدرس: sadeghshekari.com مراجعه فرمائید.

5- جهت درک بهتر بشارت‌‌ها و انذارهای کتاب مقدس، مطالعه کتاب‌های سید احمدالحسن (ع) بویژه کتاب‌نامه هدایت، و حواری سیزدهم توصیه می‌شود. همچنین محققان می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی انصار امام مهدی (ع) نسبت به ادله مسیحیان آگاهی پیدا کنند، و از کتاب‌های که انصار در این زمینه نوشته‌اند استفاده نمایند:  almahdyoon.co

6- سید احمدالحسن (ع) در مورد شبیه عیسی مطلب مهمی نگاشته‌اند که در کتاب متشابهات؛ جلد 4 سؤال/ 179؛ موجود است: (حقیقت داستان عیسی (ع) چیست و چگونه بر آنها مشتبه شد؟) نظر به اینکه این مطلب از اهمیت بالای برخوردار است در پیوست این کتاب آورده می‌شود.

***
لینک‌های دریافت : pdf word


[1] خطاب إلى طلبة الحوزة العلمية، 8 ربيع الثاني 1426 هـ .ق؛ شبیه به همین کلام نیز از حضرت عیسی (ع) نقل شده است: (۳۹  شما کُتب مقدّس را می‌کاوید،‏ زیرا می‌پندارید به واسطۀ آن حیات جاویدان دارید،‏ حال آنکه همین کتابها بر من شهادت می‌دهند.‏ ۴۰  امّا نمی‌خواهید نزد من آیید تا حیات یابید.‏ …‏ ۴۵  مپندارید مَنَم که در حضور پدرْ شما را متهم خواهم کرد؛‏ متهم‌کنندۀ شما موسی است،‏ همان که به او امید بسته‌اید.‏ ۴۶  زیرا اگر موسی را تصدیق می‌کردید،‏ مرا نیز تصدیق می‌کردید،‏ چرا که او دربارۀ من نوشته است.‏ ۴۷  امّا اگر نوشته‌های او را باور ندارید،‏ چگونه سخنان مرا خواهید پذیرفت؟‏) انجیل یوحنا اصحاح:5

[2] سید احمدالحسن (ع) : «دعوت عیسی(ع) به سوی خدای سبحان و متعال خصوصیات و ظروفی دارد که آن را از سخت‌ترین دعوت‌های الهی قرار داده است. عیسی(ع) با قومی مواجه نشد که بت‌های سنگی را بپرستند یا کافر به خدا باشند. بلکه با قومی مواجه شد که ادعای توحید و ایمان به خدا و انبیایش داشتند. با علمای غیر عامل یهود مواجه شد آنان که خود را صالح نشان می‌دادند و مردم را به شبهه افکندند که آنها وارثان انبیای فرستاده شده قبلی‌اند و در همان زمان در برابر روم بت پرست که سرزمین مقدس را در اشغال داشتند، سستی می‌کردند عیسی(ع) آمد تا با این گمراهان گمراه کننده مقابله کند در آن هنگام که مردم آنان را عالم دینی نیکوکار حساب می‌کردند که پیرو موسی(ع) و انبیای گذشته اند. پس راهی برای رسوا کردن آنها و بیان فساد و گمراهیشان جز زهد عیسی(ع) و رنج بر صلیب شدنش نبود تا سنگ‌دلی آنها و دوری‌شان از رحمت الهی که مدعی آن بودند  را روشن کند و بنمایاند». جواب المنیر، جلد2، سوال:113

[3] لوقا (عبری:לוקא؛ یونانی:Λουκᾶς) اهل انطاکیه و حرفه‌اش طبابت بود. همراهی و دوستی دراز مدتی با پولس و مصاحبتی دقیق با دیگر رسولان داشت و تمامی مطالب را در دو کتاب برای ما نگاشت که اولی انجیل لوقا و دومی اعمال رسولان می‌باشد. پولس رسول، لوقا را طبیب حبیب می‌نامد و نام او را جدا از مسیحیان یهودی تبار برمی‌شمرد موضوعی که او را تبدیل به تنها نویسنده غیر یهودی در عهد جدید کرده است. تاریخ نگارش انجیل لوقا احتمالا بین سالهای 61 تا 62 میلادی در قيصريه بوده همچنین تاریخ نگارش اعمال رسولان سال 63 میلادی می‌باشد. انجیل لوقا تنها انجیلی است که مخاطبی مشخص دارد، یعنی «عالیجناب تِئوفیلوس». بیشتر محققان بر این اعتقادند که تِئوفیلوس یکی از مقامات بلندپایه رومی بوده و هدف لوقا از نوشتن این کتاب آن بوده که تِئوفیلوس و احتمالاً سایر دوستان ایماندارش، در تعالیمی که پیشتر یافته بودند، استوار گردند. در میان نوشته‌های کُتب عهد جدید، دو اثر لوقا، یعنی انجیل او و کتاب اعمال رسولان، از سبکی ادبی و بسیار شیوا برخوردار بوده، دارای واژگانی بس غنی و متنوع است. لوقا آثار خود را چنان هنرمندانه به رشته تحریر درآورده که ضمن ارائه اطلاعات دقیق تاریخی، مطالعه آنها برای خواننده بسی جذاب است. انجیل لوقا تنها انجیلی است که وقایع زندگی زمینی عیسی مسیح را به‌کمال، از تولّد تا صعودش به آسمان بازگو می‌کند. در این کتاب، اطلاعات دیگری در خصوص ولادت یحیای تعمیددهنده و چگونگی تولّد عیسی مسیح و کودکی او ارائه شده است. لوقا همچنین رویدادها و تعالیمی را از عیسی نقل می‌کند که خاص انجیل اوست.

مطالب مرتبط:
دانلود کتاب مقدس: تورات و إنجیل (عهد قدیم و جدید)
ادله دعوت امام احمدالحسن برای مسیحیان
کتاب سیزدهمین حواری
کتاب وصی در تورات، انجیل و قرآن
کتاب نامه هدایت

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن